המלצות קוראים

 

ההמלצות להלן התקבלו מקוראי הספר.
אם קראתם את “המצפן השבטי” ואתם מעוניינים להמליץ עליו, אנא צרו קשר.
 
———————–

“ספרו של שמואל ערפלי הוא הזמנה להיכרות עם אפשרות של מצב קיומי יומיומי שהוא יותר מאשר “הייאוש התת־קליני הישן והמוכר”, ומהילוך ראשון, כבר בעמוד 12, הוא קורע את הכביש בחזונו המשגע והמשכנע… בטון מהימן, סדור ונטול שיפוטיות, ובהפגנת בקיאות ויכולות אבחנה וניתוח, דן ערפלי מתוך ריחוק מבורך באורחות חיים עברו ובמה שאפשר ללמוד מהן בנוגע לסוגיות בוערות, בעוד הוא מספק את הסחורה שהבטיח עם תשובות פשוטות, טובות ורציונליות… הפרדיגמה של ערפלי פונה, כמודגם, אל השכל הישר ולכן היא קלה לאימוץ וליישום ביתי, מספקת מענה על תהיות, ופתרונות פרקטיים למדי לקונפליקטים פנימיים.”
נילי לנדסמן, מוסף “הארץ ספרים”

 

“קראתי את הספר ‘המצפן השבטי’ בשקיקה ולא יכולתי להפסיק לקרוא בו עד לסיומו.
הקריאה בספר היתה לי מסע אנתרופולוגי מרתק אל שורשי המין האנושי, מסע להבנה מניין צמחנו ואיפה טעינו בדרך הארוכה. קיבלתי תובנות לגבי כבוד האדם באשר הוא ללא הבדלי מגדר, גיל, צבע עור, מעמד, ועוד. הבנתי את מהותה של העזרה ההדדית, מהו שיויון אמיתי בקהילת אנשים, ועוד ערכי חיים חשובים שכמעט נעלמו לנו בדרך.
אמליץ לילדיי ונכדיי לקרוא בו כספר חובה לכל אדם מודע.”
פיני אלמוג, חד נס

 

“היה קשה להניח את הספר מהיד. כתוב טוב והנושא מרתק ונוגע לחיים.
כשקראתי את החלק הראשון, התעורר בי חשק עז להצטרף לשבט לקטים ציידים או להקים אחד כזה… החלק השני פתח אצלי שאלות לגבי החיים שלי – מה אני רוצה, ואיך ניתן לחיות חיים מלאים יותר.
אני מאמינה שהספר הזה יכול ליצור שינוי גדול בחיים של אנשים, ליצור חיבורים של אנשים לקהילות ולהדליק עוד אור בעולם.”
גילה ישראל, לבנים

 

“אני פשוט מתענגת על הספר . הכתיבה נהדרת, זורמת וכיפית. איזה כיף!”
נעה בן ארי, מעצבת גרפית

 

“ספר מרשים מאוד ומשמח. כתוב קולח, מאוזן, חכם, קשוב, רהוט, נוגע. והשם מעולה.
הכיוון, אף על פי שהוא מוכר במגמתו, מקבל כאן את לבושו הראוי. טוב לראות את הרעיונות מקובצים ביחד באופן הזה. יש משהו יפה ומרתק בכינוס שלהם היוצר תמונה שלמה של מורשתו העמוקה של המין האנושי.”
דן לסרי, סופר ואיש חינוך

 

“ספר מעניין, מקורי ואמיץ.
למרות שאני פמיניסטית שחוקרת ובוחנת שנים רבות סוגיות של מגדר וחברה, מעולם קודם לכן לא נתקלתי בטענה שחברות ציידים לקטים אינן היררכיות מבחינה מגדרית ומבחינות אחרות. מסתבר שיש יסוד סביר לחשוב שעד לפני הרף עין היסטורי המין האנושי חי בחברות שוויוניות. אני מוצאת שטענתו של הכותב, שמואל ערפלי, כי היררכיות חברתיות אינן הכרחיות ואף נוגדות את הציפיות המולדות שלנו, מעוררת, מאתגרת את המחשבה ומציעה מבט חדש ומעודד על טבע האדם.
מומלץ!”
אפרת נוי, סוציולוגית

 

“‘המצפן השבטי’ הוא ספר מרתק, כתוב בסגנון קולח ושווה לכל נפש, המעניק תחושה של שיחה, ובו שפע של מידע, ותובנות על תהליכים והתנהגויות. ייטיבו אנשים צעירים, בראשית חיי המשפחה וגידול הילדים, אם ייחשפו לחומרים המובאים בספר. אולי ירצו לאמץ לעצמם חשיבה חדשה, ועיצוב של התנהלות המשפחה בעקבות הנלמד מקריאת הספר.”
אסתר’קה לין, קבוצת כינרת

 

“אני קוראת את הספר וממש מוקסמת. ספר זורם, קל לקריאה ומעניין! יישר כוח!”
נילי פרי, מורת דרך

 

“‘המצפן השבטי’ הוא ספר מרתק – קראתי את כולו בנשימה אחת. הטקסט קולח ובהיר ומציג אלטרנטיבה ראויה לאופן בו אנו תופסים את חיינו במאה ה-21. שמואל ערפלי כותב בנחישות אינטלקטואלית ובמחשבה סדורה. מומלץ לכל מי שמחפש משמעות בחייו ומוצא מן הדהירה של החיים המודרניים.”
ירון שני, במאי סרטים (“עג’מי”) ומרצה לקולנוע

 

“התחלתי לקרוא אתמול… כתוב בצורה מאוד נעימה לקריאה, זורמת ומעוררת סקרנות. כתוב מקסים.”
רויטל אבידר, מעצבת אופנה

 

“ספר מרתק ומעורר השראה ומחשבה!”
יהל פייזנר, אמנית רב-תחומית

 

“קראתי בעניין רב את ספרו של שמואל ערפלי ‘המצפן השבטי’ על הציידים והלקטים ואני ממליצה עליו בכל לב.
הספר מזכיר לנו שלא כל מה שהתרבות המערבית מציעה אכן בריא וראוי להיבלע ולהיטמע במארג חיינו, לא כל מה שחדש הוא בהכרח טוב ולא כל מה שישן אינו ראוי. בספר ימצא ענין רב כל מי שחרד לעתידה של החברה האנושית או תוהה מהי הדרך הנכונה לגדל משפחה בריאה ומאושרת.”
נעמי באב”ד, שושנת הגליל

 

“יצא לך חתיכת ספר!
ברוח הספר אני אומר לך שאדאג שהספר הזה יהיה תמיד בתיק הגב שלי כצייד-לקט, שיזכיר לי את מה ששכחתי ואת מה שאני רוצה לזכור.
אמליץ עליו בפני כל מכריי.
מקווה שהספר יגיע לכמה שיותר אנשים.”
בן אלטשולר, קרית אונו

 

“הספר ‘המצפן השבטי’ מציג משנה סדורה העוסקת בנושא החמקמק מכל – אושרו של האדם. המחבר מנווט את הקורא בחן רב וברהיטות מן העבר הפרה-היסטורי ועד ימינו. הוא מספק לנו תובנות חכמות ומעניינות על אבות-אבותינו, עלינו ועל כל מה שהשתבש בדרך. בחלקו המעשי-הדרכתי של הספר דן המחבר באופן שבו יכול המין האנושי לשפר את חייו בתחום האישי והחברתי.
עמדותיו איתנות ומנומקות כדבעי וההיכרות עמן מרתקת.
זהו ספר חשוב ומעורר מחשבה.”
מרים שני, תל-אביב

 

“הספר מצוין! מעורר מחשבה ועושה חשק לעבור לגור בשבט… ישנן כמה פסקאות שהייתי עורכת מחדש, אבל בסה”כ חווית הקריאה היא פנטסטית והמידע שיש בו כ”כ חשוב ומעניין.
תודה רבה, נהניתי מאוד.”
ענת רוטשטין, חיפה

 

“רציתי להודות לך על ספרך המרתק ״המצפן השבטי״. ציפיתי מאד לקריאת הספר מכיוון שאני מעריצה גדולה של ג׳ין לידלוף ו”עקרון הרצף”, ולא התאכזבתי. יש בספר תובנות מעניינות על חברות ציידים-לקטים, בעיני בעיקר לגבי המשמעות של המעבר לחברה חקלאית שזהו נושא שלא חשבתי עליו קודם. הספר כתוב בצורה קולחת ומעניינת, וההתלהבות שלך עוברת דרך הדפים ללב הקוראים.”
ענת ורניצקי, ירושלים

 

“רוצה להודות לך על הספר! זה כמו להיזכר מחדש במה שאנחנו כבר יודעים, משהו פשוט והגיוני שנמצא ממש מתחת לאף אבל איכשהו אבד לנו והתרחק.
יישר כח! תמשיך בדרך הזו , ושוב – תודה!”
איתן אולמן, מוסיקאי ויוצר